Pat stādu stadijā tomāti var sākt salocīt lapas “laiviņās”. Tomēr nav jāpārdzīvo, jo situāciju var viegli labot. Pieredzējušu dārznieku padomi palīdzēs atrisināt problēmu.
Ja esat pamanījuši, ka jūsu tomātu lapas sāk savīties, visticamāk, ir pieļautas kļūdas kultūras kopšanā. Un tam ir vairāki iemesli.
1. Pārāk augsta temperatūra
Kad tomāti tiek audzēti siltumnīcā, ir ļoti svarīgi sekot līdzi, lai augiem nebūtu pārāk karsts. Temperatūrai paaugstinoties līdz +35 grādiem, tomāti sāk pārkarst un saliekt lapas. Stādi to dara, lai saglabātu augā pēc iespējas vairāk mitruma. Situāciju palīdzēs labot temperatūras režīma kontrole un regulāra vēdināšana.
2. Ūdens trūkums
Ja esat pamanījuši, ka tomātu lapas sāk iegūt laivas formu, tas nozīmē, ka augi nesaņem pietiekami daudz šķidruma. Jāpārbauda augsne, un, ja virsējais slānis ir izžuvis 5 cm dziļumā, tomāti ir jālaista. Jāatzīmē, ka arī pārlaistīšana var veicināt lapu savīšanos.
3. Slāpekļa pārbagātība vai kalcija trūkums
Ar slāpekli pārbaroti tomāti iegūst spēcīgus stublājus, bet auga augšējā daļa sāk deformēties, un lapas sāk savīties uz leju. Šādā gadījumā ieteicams laistīt tomātus ar koksnes pelnu šķīdumu. Uz 10 litriem ūdens ņem 1 glāzi pelnu. Var arī mēslot kultūru ar kālija mēslošanas līdzekļiem.
Lasi vēl: Dažas dienas, kad dobēm tuvoties nevajag: dārznieka darbi saskaņā ar Mēness kalendāru no 26.maija līdz 1.jūnijam
Kalcija trūkuma gadījumā tomātu lapas sāk vērsties uz augšu, bet augļi tiek skarti ar puves plankumiem. Lai to novērstu, jāizmanto šķīdums, kas sastāv no 20 gramiem kalcija nitrāta, 2 gramiem borskābes un 10 litriem ūdens.
4. Kaitēkļi
Ja uz tomātiem parādās kaitēkļi – laputis, zirnekļu ērces vai baltās mušiņas, tie sāk izsūkt sulu no augiem. Lapas sāk savīties, un uz lapas apakšdaļas var pamanīt zirnekļu tīklu vai pašu kaitēkļus. Augus nepieciešams apstrādāt ar fitoverm vai ķiploku uzlējumu.
5. Iemetusies kaite
Dažreiz tomātus var skart arī kādas kaites, kas izraisa krunkainību. Šajā gadījumā lapas ne tikai saritinās, bet arī pārklājas ar dažādiem plankumiem. Šāda kaite diemžēl nav ārstējama. Augus jārok laukā, jāsadedzina, bet augsni, kurā auga šie augi, jāapstrādā ar mangāna šķidrumu.